15 حقیقت جالب در مورد والت دیزنی


والت دیزنی، هنرمند، تهیه‌کننده و کارآفرین در 5 دسامبر 1901 متولد شد. بیش از یک قرن بعد، به راحتی می‌توان فراموش کرد که دیزنی یک شخصیت واقعی بود، نه فقط نام یک شرکت. در اینجا 15 واقعیت در مورد زندگی او وجود دارد.

 

حقایق جالب والت دیزنی

والت دیزنی در یک نمایش مدرسه ای نقش پیتر پان را بازی کرد.

داستان پیتر پن مطمئناً جایگاه ویژه‌ای در قلب والت دیزنی داشت: نه تنها در سال 1953 یک فیلم موفق برای او بود، بلکه او را به دوران کودکی‌اش بازگرداند. پس از دیدن پیتر پن روی صحنه، والت جوان این فرصت را پیدا کرد تا در اجرای مدرسه ای نقش پسری که بزرگ نمی شود بازی کند. والت بعداً به یاد آورد که برادرش روی، مسئول طنابی بود که برای شبیه سازی پرواز او را روی صحنه می بردند. این تنها یکی از چندین همکاری خلاقانه آنها بود.

 

والت دیزنی دبیرستان را رها کرده بود.

والت دیزنی در ۱۶ سالگی از مدرسه اخراج شد و تصمیم گرفت تا به ارتش بپیوندد که به علت زیر سن قانونی بودن رد شد، اما در نهایت به عنوان راننده آمبولانس در فرانسه، در طول جنگ پذیرفته شد

 

والت دیزنی برای گذران زندگی خود جاروبرقی میفروخت

در سال 1923، والت به برادر بزرگترش “روی” در لس آنجلس پیوست تا حرفه ی انیمیشن را دنبال کند. روی برای گذران زندگی خانه به خانه جاروبرقی می فروخت و والت را تشویق کرد که همین کار را بکند. والت هم این کار را انجام داد.

 

میکی ماوس اولین ساخته بزرگ والت دیزنی نبود.

در سال 1927، یونیورسال از والت و انیماتور اصلی او “اوب لورکس” خواست تا یک شخصیت کارتونی برای آنها بسازند. نتیجه “اسوالد خرگوش خوش شانس” بود. اسوالد موفقیت بزرگی بود که با تجارت قوی کامل شد. با این موفقیت در سال 1928، دیزنی به نیویورک رفت تا قرارداد خود را با تهیه کننده چارلز مینتز مذاکره کند. اما مینتز با یک پیشنهاد متفاوت بر سر میز آمد: او می خواست بودجه را کاهش دهد. در نهایت، تمامی حقوق اسوالد به یونیورسال واگذار شد و دیزنی نیویورک را ترک کرد که انگار تقریبا همه چیز را از دست داده بود. اما در نهایت همه چیز درست شد – در سفر با قطار به کالیفرنیا، دیزنی شخصیتی را ترسیم کرد که محبوبیت اسوالد را تحت الشعاع قرار داد: میکی ماوس.

 

این کمپانی بعد از هشت دهه از دست دادن اسوالد در سال 2006 دوباره کنترل این شخصیت را به دست آورد و این حقوق بخشی از تجارت بین دیزنی و NBC/Universal بود: آنها موافقت کردند که به دیزنی اجازه دهند اسوالد را پس بگیرد و دیزنی، مالک ABC و ESPN، موافقت کرد که NBC از Al Michaels گوینده ورزشی برای بازی یکشنبه شب فوتبال استفاده کند.

 

والت دیزنی میکی ماوس را نکشید.

او ابتدا این کار را انجام داد، اما این کار زیاد دوام نیاورد – پس از سال 1928، والت دیگر طراحی نمی‌کرد و در عوض بر توسعه داستان و کارگردانی تمرکز کرد. او برای انجام کارهای طراحی به لورکس و دیگر هنرمندان برتر متکی بود. او هرگز در هیچ یک از نمایش‌های تئاتری‌اش میکی را نکشید، و در واقع، احتمالاً فقط زمانی واقعاً میکی را کشید که طرفداران امضا او را درخواست می کردند.

 

والت دیزنی گوینده ی صدای میکی موس بود.

از سال 1928 تا 1947، والت مرد پشت موش بود – به معنای واقعی کلمه. حتی پس از اینکه صداگذاری رسماً در سال 1947 به جیمی مک‌دونالد واگذار شد، والت به اجرای صدای میکی برای فیلم‌های کوتاه در باشگاه میکی ماوس ادامه داد.

 

والت دیزنی دخترانش را هر روز به مدرسه می برد.

علیرغم این واقعیت که او راننده، یک خانه دار و تعدادی دیگر از کارکنان را در اختیار داشت، دیزنی از اینکه هر روز دو دخترش را به مدرسه می برد، لذت زیادی می برد.

 

والت دیزنی یک آپارتمان مخفی در دیزنی لند داشت.

در واقع، هنوز آنجاست، بالای ایستگاه آتش نشانی. درآپارتمان خصوصی والت معمولاً به روی عموم باز نیست، اما گاهی اوقات به افراد VIP تور ارائه می شود. اثاثیه تقریباً نسبت به زمانی که والت وقت خود را در آنجا سپری می کرد، بدون تغییر باقی مانده است، از جمله یک لامپ درکنار پنجره که از بیرون قابل مشاهده است. این نشان می دهد که والت همیشه در پارک است.

 

آهنگ مورد علاقه والت دیزنی “Feed the birds” بود.

در طول سال‌ها تعداد زیادی از فیلم های دیزنی موفق بوده است، اما آهنگ مورد علاقه شخصی والت یک تصنیف بود به نام «Feed the Birds»، آهنگی درباره خانم کبوتر در فیلم مری پاپینز. به گفته ریچارد شرمن، ترانه‌سرا، والت اغلب بعدازظهرهای جمعه به دفتر برادران شرمن در دیزنی می‌رفت و درخواست اجرای شخصی «Feed the Birds» را می‌داد. شرمن گفت: “او آن آهنگ را دوست داشت و می دانست که ضربان قلب کل فیلم است.”

 

والت دیزنی معتقد بود بازی گلف هرچیزی هست اما مناسب استراحت و آرامش نیست.

اگرچه بسیاری از مردم برای استراحت گلف بازی می کنند، دیزنی نتوانست با آن کنار بیاید. والت بعد از اینکه چوگان را به دستور پزشکش کنار گذاشت، گلف را شروع کرد او بازی را آنقدر خسته‌کننده دید که آن را ترک کرد و به یک ورزش جالب تر پرداخت – بولینگ روی چمن.

 

والت دیزنی در قبال مرگ مادرش احساس مسئولیت می کرد.

وقتی والت موفق شد، برای والدینش یک هدیه نسبتاً عجیب خرید: یک خانه جدید. و هنگامی که والدینش به تغییر یا تعمیر نیاز داشتند، او تعمیرکاران خود را از استودیو می فرستاد تا به کارهای آنها رسیدگی کنند. زمانی که آنها در سال 1938 مشکلی را در کوره خود کشف کردند. متأسفانه، تیم او به درستی به این موضوع رسیدگی نکردند و فلورا کال دیزنی در سن 70 سالگی بر اثر مسمومیت با مونوکسید کربن درگذشت. پدر او، الیاس، نیز از نشت گاز به شدت بیمار شد، اما زنده ماند. شارون، دختر والت، گفت که حتی سال‌ها بعد، والت صحبت در مورد این موضوع را تقریبا غیرممکن می‌دانست.

 

خانه دار والت دیزنی زن بسیار ثروتمندی بود.

تلما هوارد به مدت سه دهه خانه دار و آشپز خانواده دیزنی بود. او در سال 1951 استخدام شد و به سرعت عضوی از خانواده شد، حتی مطمئن شد که یخچال از هات داگ پر شده باشد – والت دوست داشت وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردد آنها را سرد به عنوان میان وعده بخورد. به عنوان بخشی از هدیه سالانه کریسمس، دیزنی به او بخشی از سهام شرکت را داد. او هرگز با سهام خود کاری انجام نداد و تا زمان مرگش در سال 1994، این زن یک مولتی میلیونر بود. او نزدیک به 4.5 میلیون دلار برای کودکان فقیر و معلول و تقریباً همین مقدار را برای پسر معلولش گذاشت.

 

والت دیزنی به قطارها علاقه داشت.

والت همیشه به قطار علاقه داشت، حتی یک مدل جذاب در دفترکار خود ساخت که از نمایش دادن آن برای مهمانانش لذت می برد. در سال 1948، زمانی که یک مدل مقیاس 1/8 را در حیاط خلوت خود ساخت، با مسیری به طول نیم مایل، سرگرمی او به اوج رسید. او آن را راه آهن کارولوود اقیانوس آرام نامگذاری کرد.

 

یکی از آخرین ارتباطات مکتوب والت دیزنی بسیار اسرارآمیز بود و کورت راسل در آن نقش داشت.

کمی قبل از مرگش، دیزنی نام «کورت راسل» را روی یک تکه کاغذ نوشت که بعداً روی میز او پیدا شد، و به گفته مورخ دیزنی، دیو اسمیت، این یادداشت جزو آخرین کلمات نوشته شده توسط دیزنی بودند. در زمان مرگ دیزنی، راسل یک بازیگر ناشناخته بود که برای استودیو کار می کرد. هیچ کس نمی داند دیزنی در یادداشت خود به چه چیزی اشاره می کند – حتی کرت راسل.

 

والت دیزنی بیش از هرکس در تاریخ برنده جایزه اسکار شده است

والت دیزنی هنگام ساختن انیمیشن «سفید برفی و هفت کوتوله» به هر قیمتی تصمیم به ساخت آن گرفته بود و در هالیوود تقریبا همه به او و اثرش شک داشتند و مخالف ساخت آن بودند.

حتی برخی او را مسخره می‌کردند. اما والت دیزنی ثابت کرد که سخت در اشتباه بودند چرا که سفید برفی و هفت کوتوله در آن زمان بیش از ۸ میلیون دلار فروخت، یک شگفتی کامل

۲۲ بار برنده و ۵۹ بار نامزدی جایزه اسکار.

کاراکتر مورد علاقه ی والت دیزنی «گوفی» بود